Film “In Touch” opowiada o emigracji mieszkańców wsi Stare Juchy na Mazurach do Islandii i o powstałej między nimi niezwykłej więzi. Ci, którzy wyjechali rozpoczęli nowe życie, a ci, którzy zostali wciąż mają nadzieję na powrót bliskich. Film przedstawia alternatywę dla braku bezpośredniego kontaktu – spotkania w świecie wirtualnym za pomocą Skype’a.
Film “In Touch” miał swoją premierę 2 listopada 2019 roku. Jest to dokumentalny film wyreżyserowany przez Pawła Ziemilskiego. Film został wyprodukowany w Polsce i na Islandii. Scenariusz napisali Paweł Ziemilski i Haukur M. Hrafnsson. Czas trwania filmu wynosi 60 minut.
Film “In Touch” to poruszająca opowieść o mieszkańcach małej wsi Stare Juchy na Mazurach, którzy od lat 80. XX wieku zdecydowali się na emigrację do Islandii. Ponad 400 osób, czyli ponad połowa społeczności, opuściła swoje rodzinne strony, zostawiając za sobą bliskich i swoje dotychczasowe życie.
Ta zbiorowa emigracja miała niezwykłe konsekwencje – stworzyła niezwykłą więź między odległą od Polski wyspą a prowincjonalną częścią Mazur. Ci, którzy wyjechali, rozpoczęli nowe życie na obczyźnie, próbując odnaleźć się w nowym środowisku. Ci, którzy pozostali, głównie starsze pokolenie, wciąż żywi nadzieję na powrót swoich bliskich.
Jednak duża odległość między członkami rozbitych rodzin uniemożliwia im bezpośredni kontakt. W tej sytuacji jedyną alternatywą są “spotkania” w wirtualnym świecie. Film wykorzystuje innowacyjną metodę projekcji nagrań rozmów prowadzonych za pośrednictwem Skype’a, aby uchwycić, jak wolność, otwartość na świat, mobilność i nowoczesna technologia wpływają na przewartościowanie sposobu postrzegania siebie i swoich bliskich. Przez to redefiniowane jest pojęcie obecności drugiego człowieka.
“In Touch” to poruszający obraz, który ukazuje, jak globalizacja i nowoczesność wpływają na nasze relacje rodzinne i społeczne. Film skłania do refleksji nad tym, jak technologia może zbliżać nas do siebie, ale jednocześnie oddalać od rzeczywistości. Przez historie bohaterów poznajemy ich tęsknotę za bliskością i potrzebę kontaktu z najbliższymi, której nie sposób zaspokoić tylko poprzez wirtualne spotkania.
“In Touch” to film, który porusza serca widzów i skłania do zastanowienia się nad wartościami, jakie są dla nas najważniejsze – czy to więź rodzinna czy też nowoczesna technologia.
Film można obejrzeć na platformach TVP oraz Dafilms.
W filmie, którego reżyserią zajmuje się Paweł Ziemilski, możemy podziwiać nie tylko jego umiejętności w tej roli, ale także jego talent jako scenarzysty. W tworzeniu scenariusza towarzyszą mu Haukur M. Hrafnsson oraz Łukasz Długołęcki, którzy wspólnie tworzą niezwykłą historię.
Aby uchwycić piękno i emocje filmu, odpowiedzialny za kamerę jest Filip Drożdż. Jego umiejętności operatorskie sprawiają, że każda scena jest pełna dynamiki i głębi.
Wspierając go w pracy jest Ásta Júlía Guðjnsdttir, utalentowana operatorka, która doskonale rozumie wizję reżysera i potrafi ją przekazać za pomocą obrazu.
Muzyka odgrywa kluczową rolę w filmie, a odpowiedzialność za jej stworzenie spoczywa na Árni Valur Kristinssonie oraz Martinie Bertoni. Ich kompozycje doskonale oddają atmosferę i nastroje filmu, dodając mu jeszcze większej głębi i intensywności.
Całość produkcji nadzoruje Mateusz Wajda, który jako producent dba o to, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem i spełniało oczekiwania widzów. Jego zaangażowanie i profesjonalizm są nieocenione dla powodzenia tego filmu.
Film “In Touch” otrzymał dobre oceny zarówno na Filmwebie (6,8) jak i na IMDb (7,2). To sugeruje, że większość widzów oceniła go pozytywnie. Warto zatem obejrzeć ten film, zwłaszcza jeśli interesują nas produkcje o wysokiej jakości.
Przejdź na premium i zyskaj dostęp do dziesiątek tysięcy filmów i seriali takich jak ten!